Rekuperace a řízené větrání

Větrací jednotky

Problematika větrání a rekuperace

Moderní domy jsou konstruovány jako velmi dobře utěsněné. Tím klesá spotřeba energie a náklady na energii.
Avšak bez přirozeného větrání štěrbinami a spárami dochází k znehodnocení vzduchu uvnitř.
 
Zabráněním úniků tepla okenními štěrbinami zároveň zabraňujeme vnikáním čerstvého vzduchu do vnitřního prostředí. Z tohoto důvodu ve vnitřním prostředí narůstá 
vlhkost a množtví škodlivin, jako je například CO2.  V extrémním případě se díky vysoké vlhkosti mohou vytvořit plísně a zvýšená hladina CO2 má špatný vliv na lidské zdraví. Nedostatek čerstvého vzduchu má za následek únavu, časté zívání a při velkém nedostatku čerstvého vzduchu může vzniknout bolest hlavy.

Všem negativním vlivům se dá předejít řízenou výměnou vzduchu. Díky moderním rekuperacím získáte čisté a zdravé prostředí za minimální finanční náklady.

Pasivní větrání s rekuperací

Pro tyto účely byla vyvinuta velice tichá a přesto výkonná větrací jednotka Alpha-InnoTec LG 317 TB. Nová pasivní větrací jednotka od Alpha-InnoTec pracuje s vysoce výkonným protiproudým ALPHA INNOTECvýměníkem se zpětným získáváním tepla až 96 %. Odvod a přísun vduchu zajišťují ventilátory s energeticky optimalizovanými EC-motory.

Díky extrémně nízké hladině hluku patří LG 317 TB k nejtišším výrobkům na trhu. 

Je ideální pro domy a byty, kde je požadováno rovnotlaké větrání (stejné množství přiváděného a odváděného vzduchu). LG 317 TB spotřebovává při vysokém stupni zpětného získávání tepla jen málo elektrické energie.

Může být použita až do 170 m2 podlahové plochy (s průměrnou výškou 2,4 m) - v závislosti na požadované výměně vzduchu.

Mezi další často montované vyrobce patří Elektrodesign, SystemAir a Atrea, které jistě uspokojí svou nabídkou všechny nároky moderních domů všech velikostí.

Aktivní větrání s rekuperací

V případě pasivních domů můžeme zajistit rekuperací zároveň i vytápění domu. Využívá se k tomu vřazení výměníků tepla pro vytápění, případně chlazení objektu, které bývá zpravidla elektrické, ale může být i vodní s napojením například na stávajícího zdroj tepla.